Jak przebiega proces zajęcie rachunku bankowego przez komornika?
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika dotyczy większości typów kont i przebiega w następujących etapach:
- Przesłanie do banku zawiadomienia o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika.
- Zawiadomienie dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego poprzez doręczenie mu odpisu tytułu wykonawczego.
Wpłynięcie zawiadomienia nie oznacza jednak, że od razu nastąpi zajęcie rachunku bankowego przez komornika, a wszystkie środki, które się na nim znajdują, zostaną przelane na jego konto. Przy złożeniu tytułu wykonawczego komornik zastrzega, żeby nie dokonywać wypłat dłużnikowi, ale nie nakazuje niezwłocznej wpłaty środków na konto komornika. Zanim pieniądze trafią do komornika może minąć do 7 dni.
Pieniądze nie są wysyłane od razu. W momencie zawiadomienia banku i dłużnika o zajęciu wierzytelności rozpoczyna się czas liczenia 7 dni, które są przeznaczone na wniesienie powództwa przez dłużnika o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Jeżeli zatem dłużnik nie zgadza się z tym, aby nastąpiło zajęcie rachunku bankowego przez komornika, może wnieść powództwo w tej sprawie.
Zdarza się to często w przypadku:
- kiedy dłużnik spłacił już dług, ale informacja ta nie zdążyła dotrzeć do komornika;
- kiedy dług jest przedawniony i dłużnik jest tego świadomy, co nie oznacza, że długu nie ma.
Dowiedz się więcej na temat: Czym zajmują się Biura Informacji Gospodarczych
Jakie konta obejmuje zajęcie rachunku bankowego przez komornika?
Zajęcie rachunku bankowego przez komornika obejmuje wszystkie konta dłużnika. Ich zajęcie jest skuteczne nawet wtedy, gdy komornik nie zna numeru konta dłużnika. Banki mogą prowadzić następujące rachunki:
- rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze;
- rachunki lokat terminowych;
- rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo–rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych.
Przepisy o rachunkach bankowych stosuje się również do wkładów umieszczonych na rachunku osobistym członka pracowniczej kasy zapomogowo–pożyczkowej związku zawodowego, a także do rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo–kredytowe.
Komornik może zająć rachunek bankowy, który jest prowadzony dla kilku osób wspólnie (dotyczy to również rachunku wspólników spółki cywilnej). Po zajęciu rachunku wspólnego bank dokonuje blokady wszystkich środków zgromadzonych na rachunku bankowym. W takiej sytuacji dłużnik powinien przedłożyć komornikowi umowę regulującą prowadzenie rachunku w terminie tygodnia od zajęcia, aby można było ustalić udziały dłużnika.