Kiedy może dojść do egzekucji komorniczej?
Kiedy nie spłacasz swoich zobowiązań lub przekraczasz terminy ich zapłaty, stają się one długami. Wówczas wierzyciel lub działająca w jego imieniu firma windykacyjna mogą się domagać ich spłaty. Najczęściej w pierwszej kolejności podejmują próby polubownego rozwiązania problemu – tak postępuje również Ultimo. Kiedy jednak starania nie przynoszą skutku, a osoba zadłużona nie zdecyduje się na podpisanie ugody lub spłatę zadłużenia, sprawa może zostać skierowana do sądu. W efekcie może dojść do egzekucji komorniczej. Warto pamiętać, że może być to również egzekucja komornicza z emerytury.
Egzekucja komornicza z emerytury – kiedy można ją przeprowadzić?
Komornik działa na mocy tytułu wykonawczego wydanego przez sąd. Prowadzi postępowanie na zlecenie wierzyciela. Jest urzędnikiem państwowym, co oznacza, że egzekucję długu prowadzi w oparciu o przepisy prawa i nie rozpatruje indywidualnie sytuacji każdego dłużnika. W ramach swojej działalności może m.in.:
- zająć ruchomości i nieruchomości dłużnika i poddać je licytacji;
- zająć wynagrodzenie osoby zadłużonej, a także świadczenia rentowe lub emerytalne;
- zająć konto dłużnika.
Zastosowana metoda egzekucji zależy od wierzyciela, który samodzielnie wskazuje, jakie działanie ma podjąć komornik. W większości sytuacji najłatwiejsza jest egzekucja z emerytury lub innego świadczenia stałego, które otrzymuje dłużnik. Poza emeryturą może to być również wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia, a także renta.
Dowiedz się więcej na temat Firma windykacyjna – czym się zajmuje i kto może korzystać z jej usług
Najnowsza nowelizacja ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która weszła w życie 1 marca 2019 r., wskazuje, że egzekucja z emerytury jest ograniczona limitami. Kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi:
- 75% minimalnej emerytury brutto, czyli obecnie 825 zł;
- 50% minimalnej renty brutto, czyli obecnie 550 zł.
Oznacza to, że emeryt, który jest zadłużony, a wobec którego toczy się postępowanie komornicze, może otrzymywać z ZUS świadczenie wyłącznie w powyższej wysokości. Egzekucja z emerytury obejmie jego pozostałą część. Zostanie ona automatycznie przekazana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na spłatę zobowiązania, a także (w pierwszej kolejności) kosztów komorniczych.