Kiedy mierzymy się z problemem zadłużenia często zastanawiamy się, dlaczego nie otrzymaliśmy możliwości wzięcia np. sprzętu AGD lub telefonu na raty. Co prawda czytaliśmy w pismach przesyłanych przez wierzyciela, że planuje nas wpisać do rejestru dłużników, ale nie wiemy, co to w praktyce oznacza. Jednym z takich rejestrów jest Krajowy Rejestr Długów. Co to jest i jak działa? Odpowiadamy…
Krajowy Rejestr Długów – co to jest?
KRD to rejestr finansowy, który przechowuje informacje o sytuacji finansowej klientów indywidualnych i firm oraz udostępnia je innym instytucjom, które dzięki temu wiedzą, że mają do czynienia z nierzetelnym płatnikiem. Najprościej mówiąc banki, sieci telekomunikacyjne lub inne podmioty oferujące udzielanie pożyczek lub sprzedaż ratalną sprawdzają potencjalnych kredytobiorców. Jeśli Twoje dane znajdują się w KRD lub innym rejestrze dłużników (nazywanymi także Biurami Informacji Gospodarczej), to nie otrzymasz kredytu lub możliwości rozłożenia kosztu zakupu na raty.
Warto także znać różnicę między rejestrami dłużników a BIK, czyli Biurem Informacji Kredytowej. Podstawowa różnica polega na tym, że w BIK znajduje się inny zakres informacji tzn. o spłaconych i aktualnych zobowiązaniach finansowych – spłacanych terminowo, ale również z opóźnieniem.
W Krajowym Rejestrze Długów znajdziemy także, poza informacjami z firm finansowych, inne dane np. o zaległościach wynikających z administracji nieruchomości, usług telekomunikacyjnych lub przemysłu.
Masz dług w Ultimo? Spłacaj go online. Sprawdź oferty spłaty już dziś.
Jakie dane gromadzi Krajowy Rejestr Długów?
Informacje znajdujące się w rejestrze są zróżnicowane, dotyczą zobowiązań konsumentów, osób prywatnych i firm, należą do nich:
- kredyty i pożyczki;
- rachunki za usługi telekomunikacyjne (internet, telefon);
- opóźnienia w opłatach administracyjnych nieruchomości (np. czynszu);
- rachunki za gaz, wodę, prąd;
- zaległości z tytułu alimentów;
- leasingi konsumenckie i firmowe;
- w przypadku przedsiębiorców – faktury sprzedaży z odroczonym terminem płatności.
Kiedy pojawiają się wpisy w Krajowym Rejestrze Długów?
Wpisy w KRD są realizowane zawsze na wniosek wierzyciela. Jeśli Twój dług przejęła np. firma windykacyjna, to właśnie ona, a nie bank lub firma pożyczkowa, w której zaciągałeś zobowiązanie jest aktualnym wierzycielem. Warto wiedzieć, że istnieją zasady, inne w przypadku firm i osób fizycznych, które regulują możliwość wpisu do rejestrów.
► Dla osób fizycznych są to:
- dług musi przekraczać 200 zł;
- opóźnienie w spłacie musi przekraczać 60 dni;
- wierzyciel musi poinformować konsumenta o długu minimum 30 dni wcześniej - wysyłając wezwanie do zapłaty z informacją o zamiarze wpisu do rejestru.
► W przypadku firm:
- minimalna wartość zadłużenia to 500 zł;
- pozostałe zasady są takie same, jak w przypadku osób fizycznych.
Wiele osób zastanawia się, czy dane z KRD można usunąć? Czas przetwarzania danych jest ściśle określony przez przepisy i wynosi 10 lat od dnia dokonania wpisu przez wierzyciela oraz do 3 lat od czasu ostatniej aktualizacji statusu długu przez niego. Oczywiście, jeśli całkowicie dług spłacimy, to wierzyciel jest zobowiązany w terminie do 14 dni wysłać wniosek do KRD, a rejestr powinien zaktualizować informacje w systemie w terminie do 7 dni.
Kiedy i jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?
Można to zrobić w prosty sposób – przez stronę KRD. Warto sprawdzić KRD w wielu przypadkach, zwłaszcza, kiedy:
- planujesz rozpoczęcie współpracy biznesowej z daną firmą i chcesz sprawdzić jej wiarygodność biznesową;
- chcesz sprawdzić wypłacalność firmy np. dewelopera przed kupnem mieszkania lub firma zalega Ci z płatnościami za FV i chcesz zobaczyć, czy ma problemy z opłatami także wobec innych partnerów biznesowych;
- miałeś problemy finansowe i nie jesteś pewien, czy sam nie widniejesz w rejestrze;
- chcesz dopisać nowego dłużnika do bazy;
- chcesz sprawdzić, kto pobierał raporty na Twój temat;
- lub ustawić powiadomienia o nowych wpisach na Twój temat lub współpracujących z Tobą firm.
Rejestry dłużników, w tym KRD, są jednym z narzędzi służących windykacji należności. Znalezienie się tam może znacząco utrudnić zawieranie nowych umów na udzielenie kredytu lub współpracy (w przypadku firm). Jest to także jedna z możliwości zachęcania osoby zadłużonej do polubownej spłaty przez firmy windykacyjne. Z całą pewnością jest to również prosta droga do utraty wiarygodności finansowej na długie lata, więc zawsze warto dogadać się z wierzycielem i spłacać zadłużenie np. w ratach.