SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Świnka skarbonka

Gdzie „uciekają” nam pieniądze, czyli jak dbać o domowy budżet?

Często mamy wrażenie, że pieniądze „uciekają” nam z portfela. Zastanawia Cię, skąd się biorą „dziury”, przez które z domowego budżetu niepostrzeżenie „wypływają” pieniądze? Poniżej przedstawiamy częste przyczyny takiego stanu rzeczy oraz kilka rozwiązań, dzięki którym być może uda Ci się zaoszczędzić.

Palenie – dbaj o zdrowie i swój portfel

Papierosy to, mimo wielu kampanii prozdrowotnych, wciąż popularna używka. Palenie można krytykować lub nie – w końcu jesteśmy dorosłymi ludźmi – jednak trzeba przyznać, że taki nałóg to spore obciążenie dla domowego budżetu. Jedno opakowanie papierosów kosztuje ok. 15 zł, co, przy paleniu jednej paczki dziennie, daje wydatek rzędu kilkuset złotych w ciągu miesiąca. Aby oszczędzić, można więc rozważyć np. samodzielne przygotowywanie papierosów lub - co jest najzdrowsze dla Ciebie i Twojego portfela – rzucenie palenia.

Jedzenie i spotkania poza domem

Zdarza się, że przez pośpiech nie zdążymy zjeść w domu i stołujemy się na mieście, a w ramach przerwy w pracy wyskakujemy na kawę czy przekąskę do pobliskiej budki. Nie dość, że taka przyjemność kosztuje, to dodatkowo cena rzadko przekłada się na jakość oferowanych produktów. Dlatego z uwagi na własne zdrowie i rodzinny budżet warto zaplanować swój czas tak, by ulubione posiłki przygotować wcześniej w domu.

A co ze spotkaniami towarzyskimi? Nie namawiamy do zupełnej rezygnacji z wyjść na miasto, bo nie ma to jak ciepły, letni wieczór spędzony razem z przyjaciółmi poza domem. Jednak częste wychodzenie do pubu, kawiarni i barów kosztuje. Alternatywną mogą być spotkania na działce czy przy ognisku nad okolicznym jeziorem.

Paliwo – czy zawsze musisz jechać samochodem?

Samochód to przyjemność, komfort i wygoda, do których wielu z nas dążyło przez lata, ale utrzymanie pojazdu też kosztuje. Przyzwyczailiśmy się do korzystania z auta zawsze i wszędzie, nawet w drodze po chleb i mleko do sklepu oddalonego od domu zaledwie o 300 metrów. Zupełnie zapominamy o spacerach, możliwości sięgnięcia po rower. Kilka takich, całkowicie zbędnych, przejażdżek samochodowych dziennie, a na stacji benzynowej zostawisz więcej, niż byś chciał. Pamiętaj też, że spalanie paliwa jest znacznie wyższe w mieście niż na trasie. Jeśli posiadasz auto z silnikiem Diesla, weź pod uwagę, że częste odpalanie i gaszenie drastycznie skraca jego żywotność, a krótkie miejskie przejazdy wróżą rychłe oraz kosztowne naprawy. Ogranicz do minimum jazdę na kilkusetmetrowych odcinkach. W sezonie ciepłym korzystaj np. z roweru – będzie to pożyteczne nie tylko dla Twojego portfela, ale i dla zdrowia.

Przesadne zakupy – czy potrzebujesz aż tyle rzeczy?

Zdarza się, że kiedy dostajemy niespodziewany zastrzyk gotówki, wpadamy w wir nadmiernych, nieprzemyślanych zakupów – nawet jeśli nasza sytuacja finansowa temu nie sprzyja. Kupujemy wtedy ubrania i kosmetyki lub wymieniamy sprzęty RTV-AGD. To oczywiste, że czasem trzeba nacieszyć się zarobionymi pieniędzmi, jednak należy znaleźć w tym umiar. Kupuj więc rzeczy naprawdę niezbędne, a resztę kwoty przeznacz na oszczędności lub spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Wszystko warto robić z głową – zakupy także!

Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka przykładów pokazujących, jak z budżetu domowego niepostrzeżenie potrafią „uciekać” pieniądze. Z pewnością warto spojrzeć indywidualnie na własne finanse, zidentyfikować „dziury” i je załatać.

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie