SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Wyprawka szkolna

Powrót dzieci do szkoły a Twój portfel

Wyprawka szkolna to zawsze dość spory wydatek i nie lada wyzwanie dla domowego budżetu po wakacjach. Zakup zeszytów, podręczników oraz przyborów szkolnych to koszty rzędu kilkuset złotych. Do tego trzeba często doliczyć wymianę plecaka, garderoby na jesienną i przygotowanie się na dodatkowe wydatki związane pobytem dziecka w szkole, takie jak: opłata za obiady lub zajęcia pozalekcyjne. Ostatnie dwa lata były także szczególne z powodu pandemii. Obecnie każdy rodzic ma świadomość, że musi również przygotować się na naukę zdalną, a to podwaja wydatki związane z powrotem dziecka do szkoły. Ile kosztuje wyprawka szkolna? Czy możemy mniej wydać na ten cel? Odpowiadamy…

Nauka hybrydowa czy zdalna – kto to wie?

Nie możemy obecnie przewidzieć, czy nasze pociechy będą przez cały rok mieć zajęcia w szkole. Stale docierają do nas informacje o nowych ogniskach wirusa i musimy przygotować naszym dzieciom komfortowe warunki do nauki zdalnej. W 2020 i 2021 roku wielu rodziców udostępniało swój sprzęt dzieciom lub pożyczało komputery ze szkoły. Nie było to wygodne rozwiązanie, więc obecnie decydujemy się coraz częściej na zakup sprzętu. Wybór na rynku jest duży, więc nierzadko kierujemy się opiniami znajomych lub tymi, które dostępne są na stronach internetowych.

Wyprawka szkolna – co zawiera? Co trzeba kupić?

Na początek warto przygotować plan zakupów. Lista wyprawki szkolnej to proste rozwiązanie, które pozwoli nam uporządkować potrzeby i określić, czy na pewno wszystko, co wypisaliśmy będzie rzeczywiście niezbędne naszym dzieciom. Warto ją już na początku podzielić na dwie części: wyprawkę do zajęć w szkole oraz wyprawkę do zajęć zdalnych.

1. Wyprawka do zajęć w szkole

Na stronach internetowych szkół zazwyczaj znajduje się lista rzeczy do szkoły, jednak placówki udostępniają ją najczęściej dopiero w drugiej połowie sierpnia. Większość z nich uwzględnia na stronie jedynie wyprawkę dla pierwszoklasisty, a informacje o wyprawce dla starszych klas przekazuje dopiero w pierwszym tygodniu wrześniowych zajęć za pośrednictwem wychowawcy. W takiej sytuacji możemy jednak wcześniej przejrzeć rzeczy szkolne dzieci i zdecydować się na zakup:

  • plecaka, przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych – pamiętajmy jednak, aby nie ulegać zachciankom dzieci i jeśli np. plecak, który mamy nie jest zniszczony lub dziecko nie wyrosło z niego, to wytłumaczmy pociechom, że wcale nie trzeba kupować modniejszego wzoru. Przybory oraz materiały plastyczne wystarczy przejrzeć i zrobić listę rzeczy, które musimy uzupełnić. Są to najczęściej farby, bloki, okładki na zeszyty;
  • stroju na WF – w tym przypadku potrzebujemy najczęściej: dwóch par białych koszulek, krótkich i długich granatowych spodni sportowych oraz odpowiedniego obuwia. Popularne sieci sportowe mają dostępne takie produkty w tzw. dwupakach w bardzo atrakcyjnych cenach;
  • wyprawki na basen – tu sprawa jest prostsza, ponieważ zazwyczaj wymieniamy te rzeczy przed wakacjami. Jeśli nic się nie zniszczyło w trakcie letnich wojaży, to nie powinniśmy wydawać na ten cel dodatkowych pieniędzy.

Z resztą zakupów poczekajmy na początek roku szkolnego. Młodsze dzieci, w klasach 1-3, otrzymują książki i po naszej stronie zostanie tylko zakup kilku zeszytów, okładek, przyborów i podręczników do nauki języka obcego. W przypadku starszych uczniów wydatki będą dużo większe i uzależnione od wieku - klasy, do której idzie dziecko.

2. Wyprawka do zajęć zdalnych

Jeśli do tej pory nie zakupiliśmy dziecku niezbędnego sprzętu, to warto zastanowić się, co będzie dla niego najlepsze. Sprzęt musi być dostosowany do wieku ucznia i umożliwić mu komfortową pracę podczas lekcji. Powinniśmy brać pod uwagę – poza ceną – takie parametry jak:

  • wydajność i rodzaj dysku;
  • wagę sprzętu, wytrzymałą obudowę i komponenty, z których jest wykonany;
  • rodzaj matrycy np. takiej, która nie odbija światła, co daje możliwość pracy w różnych warunkach;
  • wbudowaną kamerę i mikrofon.

Warto także poczytać więcej np. na blogach poświęconych tej tematyce oraz zasięgnąć opinii sprzedawcy przynajmniej w dwóch sklepach. Tanie laptopy do nauki zdalnej lub specjalna promocja nie zawsze mogą okazać się najlepszym wyborem. W przypadku sprzętu lepiej jest rozważnie podejmować decyzję, aby posłużył nam dłużej. Pamiętajmy także, że każde urządzenie będzie wymagało zakupu licencji na oprogramowanie oraz akcesoriów np. słuchawek do nauki zdalnej.

Jeśli nasze domowe finanse nie pozwalają nam na kupno dobrego laptopa, to oczywiście powinniśmy korzystać w dalszym ciągu z komputerów szkolnych. W 2020 roku wiele szkół złożyło zapotrzebowanie na zakup sprzętu i samorządy skorzystały z programu Zdalna Szkoła  uzyskując dofinansowanie na komputery do nauki zdalnej.

Ile dziś kosztuje wyprawka szkolna?

Koszt wyprawki szkolnej może być różny i uzależniony od wieku dziecka. Średnio trzeba liczyć się z wydatkami od 500 zł – w przypadku młodszych dzieci - w górę (jeżeli oczywiście nie musimy w bieżącym roku kupić komputera, czy tabletu do nauki zdalnej). Rodzice mogą również skorzystać ze wsparcia w postaci programu 300 plus. Trzeba jednak pamiętać, aby w terminie złożyć wniosek: od 1 lipca do 30 listopada.

Jak mniej wydać na powrót dziecka do szkoły?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  1. Nie kupować nowych rzeczy, jeśli te z poprzedniego roku są w dobrym stanie i dziecko z nich nie wyrosło  (np. z ubrań lub plecaka).
  2. Przygotować wcześniej listę zakupów i nie wychodzić poza jej zakres oraz nie robić zakupów pod wpływem zachcianek dziecka.
  3. Przed zakupem narzędzi do nauki zdalnej pozyskać wiedzę i opinie z wielu źródeł, nie działać pod wpływem impulsu lub czasowej promocji.
  4. O ile to możliwe – robić zakupy w Internecie, korzystać z porównywarek cen oraz kilku praktycznych wskazówek dotyczących zakupów w sieci. Więcej na ten temat można przeczytać tu. Kliknij i sprawdź >>

Sprawdź Twoją sprawę na eultimo.pl

ZAŁÓŻ KONTO >>

about:blank

Zainteresują Cię również

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie