Czym jest pełnomocnictwo ogólne?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których samodzielne podjęcie jakichś działań lub decyzji, np. osobiste podpisanie umowy czy złożenie dokumentów, nie jest wykonalne. Wówczas opcję stanowi przekazanie możliwości załatwienia takiej sprawy osobie trzeciej. Jedną z jego form – o najszerszym zakresie działania – jest pełnomocnictwo ogólne.
Pełnomocnictwo – zgodnie z obowiązującym prawem – może przybrać kilka form, w zależności od zakresu uprawnień, jakie otrzymuje osoba upoważniona od mocodawcy. Mogą to być:
- pełnomocnictwo szczególne – a zatem do wykonania w imieniu mocodawcy jednej, konkretnej czynności, choćby podpisania umowy czy przekazania dokumentów;
- pełnomocnictwo rodzajowe – upoważniające do wykonania pełnego zakresu czynności w imieniu innej osoby, np. do pobierania czynszu czy reprezentowania firmy przed urzędami,
- pełnomocnictwo ogólne, nazywane też pełnomocnictwem do czynności zarządu zwykłego – ma ono najszerszy zakres.
Do czego dokładnie upoważnia pełnomocnictwo ogólne?
Pełnomocnictwo ogólne daje osobie upoważnionej bardzo szeroki zakres uprawnień do działania w imieniu mocodawcy. Może ona w jej imieniu dokonywać różnych czynności prawnych oraz podejmować inne działania związane z przedmiotem pełnomocnictwa.
Najważniejsze jest jednak, że osoba, która uzyskała pełnomocnictwo ogólne, może podejmować wiążące decyzje w imieniu mocodawcy – np. zawierać umowy, ugody czy negocjować warunki współpracy.
Kiedy pełnomocnictwo może się przydać podczas współpracy z Ultimo?
Jeżeli jesteś klientem Ultimo, ale z jakichś przyczyn nie jesteś w stanie osobiście uzgodnić dogodnych dla siebie warunków spłaty i podpisać ugody? Może się tak stać np. wówczas, gdy na stałe przebywasz za granicą lub kiedy pojawia się poważny problem zdrowotny. Właśnie w takich sytuacjach warto zdecydować się przekazać pełnomocnictwo zaufanej osobie.
Co się stanie, gdy upoważnisz kogoś do prowadzenia rozmów w sprawie uzgodnienia warunków spłaty zobowiązań finansowych lub podobnych czynności, udzielając mu pełnomocnictwa ogólnego o odpowiednim zakresie? Wówczas pełnomocnik będzie mógł w Twoim imieniu dopełnić wszystkich formalności, a nawet podpisać ugodę. W efekcie zyskasz możliwość spokojnego spłaty zobowiązania, aby krok po kroku odzyskać finansową niezależność.
Jak przygotować pismo informujące o przekazaniu pełnomocnictwa?
Pełnomocnictwo, co do zasady, powinno przyjąć postać pisemną. Taki dokument musi:
- zawierać dokładne dane mocodawcy oraz pełnomocnika (w tym imię, nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania);
- określać przejrzyście zakres pełnomocnictwa oraz czas jego trwania, a także datę sporządzenia;
- być podpisany przez mocodawcę (nie ma potrzeby podpisu upoważnionego).
Możesz go przygotować samodzielnie albo, wygodniej, pobrać gotowy formularz ze strony - to „Wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa”, który znajduje się na ostatnim miejscu na liście wniosków i oświadczeń. Wniosek ten wystarczy wypełnić, podpisać, a następnie poinformować Ultimo o fakcie ustanowienia pełnomocnictwa. Wówczas osoba upoważniona będzie mogła negocjować warunki współpracy i podpisać korzystną dla Ciebie ugodę.