SPŁACAJ DŁUG PRZEZ INTERNET  >>

lub skontaktuj się z nami

CZAT Z KONSULTANTEM >> FORMULARZ KONTAKTOWY >>

*Numer jest bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Jak skutecznie zoptymalizować domowy budżet? Ultimo

Jak skutecznie zoptymalizować domowy budżet?

Jak zaplanować budżet domowy krok po kroku?

Nagła utrata pracy, choroba, śmierć członka rodziny – nie wszystko w życiu niestety można przewidzieć. Często to właśnie nieoczekiwane zdarzenia losowe przyczyniają się do powstania zadłużenia. Są jednak rzeczy, na które masz wpływ – np. zarządzanie finansami. Jak zaplanować domowy budżet optymalnie? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Optymalizacja domowego budżetu, choć może Ci się wydawać niemożliwa do wykonania, w rzeczywistości sprowadza się do trzymania się kilku prostych reguł. Kiedy wprowadzisz je w życie, szybko zauważysz zmianę.

Oblicz, ile zarabiasz i wydajesz

Aby optymalizacja domowego budżetu była w ogóle możliwa, musisz wiedzieć, ile pieniędzy masz i ile wydajesz. Zacznij zatem od podliczenia:

 • wszystkich wpływów do domowego budżetu: wypłat członków rodziny, zasiłków, świadczeń emerytalno-rentowych, przychodów z dodatkowych zleceń itp.;
 • wydatków, które ponosisz każdego miesiąca.

Zebranie w całość przychodów jest bardzo proste. A co z wydatkami?

 • Określ koszty stałe, które pojawiają się co miesiąc: m.in. czynsz, opłaty za media (prąd, gaz, internet, telewizję, telefon), płacone alimenty, raty z tytułu kredytów.
 • Policz, ile wydajesz na „życie”. Zbieraj przez cały miesiąc rachunki za zakupy spożywczo-gospodarcze, a także odzieżowe i kosmetyczne. Przelicz także, ile wydajesz na dojazdy do pracy/szkoły.
 • Określ, jaką kwotę przeznaczasz na „małe przyjemności” np. wyjścia do kina, kawiarni, jedzenie na mieście.

Czy bilans wydatków i strat wychodzi na zero? A może jesteś lekko „nad kreską” i możesz coś zaoszczędzić? To najkorzystniejsza sytuacja i należy do niej dążyć. Dzięki temu zbudujesz „poduszkę finansową”, która pomoże Ci, gdy Twoją rodzinę dotknie zdarzenie losowe wymagające dodatkowych kosztów.

Dowiedz się więcej na temat Poduszka finansowa, zobacz co to jest

CZYTAJ WIĘCEJ

Kupuj rozsądnie

Nieprzemyślane decyzje zakupowe nie są odpowiedzią na to, jak zaplanować budżet domowy. To prosta droga do problemów finansowych. Wiele rzeczy kupujemy nieświadomie, zwłaszcza gdy chodzi o niewielkie kwoty. Przeanalizuj swoje rachunki z ostatnich 30 dni (lub zacznij je od dziś zbierać i dokonaj tej kalkulacji za miesiąc) i zastanów się na przykład, czy:

 • nie lepiej ograniczyć liczbę wizyt w kawiarni na rzecz przygotowania domowej kawy;
 • rzeczywiście korzystasz ze wszystkich wykupionych usług abonamentowych, za które opłata ściąga się automatycznie (chodzi np. o serwisy z filmami i serialami czy książkami).

Przyjemności należą się każdemu z nas, ale warto wybierać te, które naprawdę dostarczają radości i poczekać z nimi do końca miesiąca – tak, aby nie przekroczyły one Twoich możliwości finansowych.

Pamiętaj również, aby:

 • w miarę możliwości płacić częściej gotówką niż kartą – da Ci to większą kontrolę nad wydatkami;
 • porównywać ceny w sklepach i starać się wybierać najkorzystniejsze finansowo rozwiązania;
 • inwestować w energooszczędny sprzęt np. jeśli planujesz zakup nowej pralki czy lodówki, wybierz tę o klasie efektywności energetycznej A+ lub A++, co pozwoli Ci zmniejszyć zużycie prądu;
 • przed wizytą w supermarkecie spisywać listę zakupów tak, aby kupić wyłącznie produkty, które są Ci naprawdę potrzebne.

Unikaj zobowiązań, które przekraczają Twoje możliwości finansowe

Potrzebujesz kredytu lub chcesz kupić sprzęt na raty? Jeżeli warunki pożyczki są korzystne (np. ze względu na raty nieobarczone oprocentowaniem), Twój budżet domowy nie powinien na tym ucierpieć (oczywiście pod warunkiem, że na pewno stać Cię na spłatę). Mierz siły na zamiary i zanim pochopnie podpiszesz umowę, upewnij się, że w Twoim domowym budżecie każdego miesiąca znajdą się środki na zapłatę rat, a ich regulowanie nie obciąży Cię zbyt mocno.

Pilnuj terminów płatności

To istotne zarówno, gdy chodzi o comiesięczne rachunki za czynsz czy media, jak i o raty z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Zapłata po terminie będzie się wiązała z naliczeniem przez wierzycieli odsetek za opóźnienie. Choć ich wysokość może się wydać niewielka, w ogólnym rozrachunku również obciąży Twój budżet.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie o to, jak zoptymalizować domowy budżet, jest prostsza niż się wydaje. Niewielkie zmiany to duże oszczędności i najprostsza droga do wyjścia na finansową prostą. Pamiętaj, że optymalizacja domowego budżetu jest szczególnie ważna, jeżeli zmagasz się z zadłużeniem.

Wybierz, jak chcesz się z nami dogadać

Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia pomocy, dlatego zadzwoń, wyślij e-mail lub odezwij się do nas na czacie.

Zadzwoń do nas

Wolisz bardziej bezpośredni
kontakt? Zadzwoń i porozmawiaj
z naszym doradcą!

800 804 904 *  >> * bezpłatna infolinia
(również z tel. komórkowych)

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania sądowego, zadzwoń:

+ 48 71 358 16 38
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli Twoja sprawa jest na etapie postępowania egzekucyjnego, zadzwoń:

+ 48 71 323 47 90
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Jeżeli chcesz się skontaktować w sprawie upadłości konsumenckiej, zadzwoń lub wyślij wiadomość:

+48 739 190 255 lub +48 451 060 478
Opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora.

Wyślij wiadomość

Napisz e-mail do specjalisty na adres: obsluga_klienta@ultimo.pl lub skorzystaj z formularza.

FORMULARZ >>

Napisz do doradcy

Nasi konsultanci czekają
na Twoją wiadomość
od poniedziałku do piątku
w godz. 8:00 – 18:00.

ROZPOCZNIJ CZAT >>

Spłacaj dług przez internet

Dzięki wiarygodnemu portalowi
obsługi zadłużenia eUltimo możesz
szybko, bezpiecznie i wygodnie
spłacić dług.

eULTIMO >>
eUltimo – logotyp

Dogadajmy się
online:

Szybko, bezpiecznie
i wygodnie