Europejski Tytuł Egzekucyjny, czyli egzekucja komornicza w Unii Europejskiej
Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej prowadzenie egzekucji komorniczej wobec dłużnika z Polski (i innych państw) jest stosunkowo łatwe. Wierzyciel może:
- zgłosić się do sądu w kraju, w którym przebywa dłużnik, i tam na podstawie wyroku sądowego uzyskać tytuł wykonawczy danego państwa – taka procedura jest możliwa również, kiedy dłużnik znajduje się poza UE;
- zgłosić się do polskiego sądu, który wydał nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym, aby ten wydał również Europejski Tytuł Egzekucyjny.
Europejski Tytuł Egzekucyjny – podstawa prawna
Europejski Tytuł Egzekucyjny, wydany na podstawie rozporządzenia (WE) nr 805/2004 w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych, umożliwia egzekucję komorniczą za granicą (w państwach członkowskich UE). Tytuł ten może zostać wydany w odniesieniu do orzeczeń, ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych dotyczących roszczeń bezspornych.
Jakie uprawnienia daje Europejski Tytuł Egzekucyjny wierzycielowi?
Wierzyciel, posiadając Europejski Tytuł Egzekucyjny, może na jego podstawie zgłosić się do organu wykonawczego na terenie danego państwa, bez konieczności ponownego uzyskiwania orzeczenia sądowego. Jest zobowiązany jedynie do przekazania orzeczenia i zaświadczenia ETE, czasem wraz z tłumaczeniami.
Sprawdź oferty spłaty długu online
Warto pamiętać, że egzekucja komornicza za granicą przebiega zgodnie z prawem obowiązującym na terenie państwa, w którym jest prowadzona. Wniosek? Jeśli osoba zadłużona w Polsce wybiera się za granicę, najlepiej, aby spłaciła swoje zobowiązania krajowe na drodze polubownej. W Ultimo korzystną ugodę z bardzo niskimi ratami podpiszesz nawet online. Skontaktuj się i załatw sprawę polubownie!