2 maja minie termin złożenia do urzędu skarbowego zeznania podatkowego za 2022 rok. Wiele osób może spodziewać się zwrotu podatku dochodowego, tym bardziej, że zgodnie z nowymi przepisami, podatnicy będą mogli skorzystać z większej ilości ulg niż w latach ubiegłych. Poszerzono m.in. katalog dostępnych odliczeń. Trzy nowe ulgi dotyczą osób fizycznych, a z ośmiu dodanych preferencji mogą skorzystać przedsiębiorcy. Warto zastanowić się wcześniej, jak rozsądnie zagospodarować dodatkowy zastrzyk gotówki i jakiej kwoty możemy się spodziewać. W planowaniu mogą nam pomóc kalkulatory online oraz kilka przydatnych wskazówek. Jakich? Wyjaśniamy…
Czym jest zwrot podatku?
Zwrot podatku jest następstwem sytuacji, w której podatnik wpłacił do urzędu skarbowego – w danym roku – więcej, niż wynika to z jego zobowiązań podatkowych. Każdy podatnik, który osiąga dochody w Polsce musi złożyć deklarację swoich dochodów. Nierzadko zdarza się, że kwota odprowadzonego przez nas podatku jest wyższa od tej, którą powinniśmy wpłacić. Wtedy, to właściwy dla naszego miejsca zamieszkania, urząd skarbowy zwraca nam „nadpłatę”.
Kiedy przysługuje zwrot podatku?
Zwrot podatku przysługuje w określonych przypadkach, do najczęstszych należą między innymi:
1. Odliczenia i ulgi podatkowe
W tym przypadku kwotę ulgi, która nam przysługuje odliczamy od dochodu, który uzyskaliśmy - dzięki temu zmniejsza się wysokość należnego podatku.
Ulgi mogą być różne i wynikają z indywidualnej sytuacji podatnika. Mamy możliwość skorzystania np. z:
- ulgi prorodzinnej, której wysokość jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci (w gospodarstwie domowym) Nowością w rozliczeniu podatkowym za rok 2022 jest ulga dla rodzin wielodzietnych, kryjąca się pod nazwą Ulga dla rodziców 4+.;
- ulgi zdrowotnej, związanej z zakupem leków, sprzętu rehabilitacyjnego, czy też samochodu (trzeba jednak pamiętać, że każdy zakup powinien być tu dokładnie udokumentowany);
- ulgi dla honorowych krwiodawców, mogących odliczyć do 6% uzyskanego dochodu (z ulgi takiej wysokości mogą także skorzystać osoby, które przekazują darowizny na organizacje kościelne lub pożytku publicznego);
- ulgi termomodernizacyjnej, przysługującej, między innymi, za wymianę pieca na kocioł ekologiczny;
- ulgi abolicyjnej, należnej pracującym za granicą;
- ulgi na powrót, przysługującej osobom powracającym do kraju z emigracji zarobkowej (to nowa propozycja, która weszła do katalogu ulg wraz z Polskim Ładem w 2022 roku);
- ulgi dla pracujących seniorów (to również nowość wprowadzona w ubiegłym roku).
>> WARTO WIEDZIEĆ, że… do składania odliczeń służą załączniki do deklaracji podatkowej PIT.
2. Odprowadzanie wyższych zaliczek niż należny podatek
W swoich deklaracjach uwzględniają tę opcję zazwyczaj osoby zarabiające na granicy dwóch progów podatkowych. Czasami zdarza się, że pracodawca naliczył wyższe składki, jednak pracownik nie przekroczył progu - w tym przypadku podatnik może otrzymać zwrot nadpłaty.
>> WARTO WIEDZIEĆ, że… dochody poniżej kwoty 85 528 zł rocznie są obciążone podatkiem 12%, a przekraczające powyższą wartość podlegają oprocentowaniu w wysokości 32%.
3. Zwiększone koszty uzyskania przychodu
Każdy przychód wiąże się z określonymi kosztami. Kosztem może być np. wykonywanie pracy poza miejscowością zamieszkania, czy wykonywanie działalności zawodowej z tytułu umowy o dzieło (nawet do 50% przychodów).
>> WARTO WIEDZIEĆ, że… aby otrzymać zwrot podatku z tytułu zwiększonych kosztów uzyskania przychodu, należy udowodnić/udokumentować urzędowi każdy przypadek.
Jak obliczyć kwotę zwrotu podatku? (kalkulator na stronie Ministerstwa Finansów)
Jeżeli chcemy wcześniej wiedzieć, jaką kwotę możemy otrzymać i zaplanować, na co ją przeznaczymy, to najłatwiej jest skorzystać z kalkulatora PIT (dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów). Dlaczego? Po pierwsze jest to źródło wiarygodne, po drugie proste w obsłudze. Trzeba jednak pamiętać, że podana tam kwota może nie być tą, którą otrzymamy. Zdarza się bowiem, że błędnie udokumentujemy koszty ulgi lub uzyskania przychodu. Wtedy, niestety, stracimy prawo do uzyskania zwrotu.
Jak długo czeka się na pieniądze ze zwrotu podatku?
Obecnie rozliczenie podatku PIT jest bardzo proste i nie wymaga dużego zaangażowania. Wystarczy skorzystać z możliwości elektronicznego rozliczenia oraz wskazać numer konta do zwrotu na formularzu ZAP-3 (informację przekazujemy tylko raz, chyba że nasz numer konta zmieni się).
Urząd skarbowy ma obowiązek zwrotu nadpłaconego podatku w terminie do 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Jeśli jednak wybierzemy opcję internetowej e-deklaracji, to możemy spodziewać się pieniędzy szybciej – do 45 dni. Kiedy natomiast posiadamy Kartę Dużej Rodziny, to termin ulega skróceniu do 30 dni. Trzeba jednak pamiętać, że:
- jeżeli deklarację złożymy do 15.02.2023, to wszystkie deklaracje (złożone w okresie od 1 stycznia do 15 lutego) będą rozpatrywane po wyznaczonej dacie, od 16 lutego 2023 roku, i to od niej trzeba liczyć 3 miesiące lub 45 dni (w zależności od tego, w jakiej formie złożymy PIT - tradycyjnej czy online) albo 30 dni z Kartą Dużej Rodziny;
- w przypadku wezwania w celu złożenia korekty PIT, termin ulegnie wydłużeniu;
- w specjalnych okolicznościach możemy zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o skrócenie terminu.
Narzędzia, które pomogą nam szybciej rozliczyć się to:
- strona Twój e-PIT, logowanie odbywa się przez profil zaufany lub dane podatkowe, czyli: PESEL, NIP oraz podanie kwoty przychodów z jednego z otrzymanych PITów za ostatni rok;
- aplikacja mobilnej mObywatel, będącej wygodną opcją dla osób, które lubią korzystać ze smartfonów i nie chcą tracić czasu w urzędach. Aplikacja posiada szereg funkcji, o których warto przeczytać więcej. Jeżeli interesuje Cię to rozwiązanie, to kliknij tu >>
>> WARTO WIEDZIEĆ, że... rozliczenie podatku PIT - w tradycyjny sposób - może wydłużyć czas oczekiwania na pieniądze i wiąże się z dodatkowymi kosztami: przy wyborze opcji przekazu pocztowego kwota będzie pomniejszona o 1% kwoty przekazu oraz cenę usługi pocztowej, natomiast przy odbiorze osobistym stracimy mnóstwo czasu.
Jak zagospodarować pieniądze ze zwrotu podatku?
Zwrot z podatku może być szansą na podreperowanie domowego budżetu, czy rozpoczęcia budowania tzw. poduszki finansowej, która uchroni nas w przyszłości przed niespodziewanymi sytuacjami losowymi. Nierzadko też może pomóc w wyjściu z kłopotów finansowych. Przydatne mogą okazać się tu różne, sprawdzone metody planowania spłaty długów np. metodą kuli śnieżnej. Najważniejsze jest, aby zastanowić się nad tym spokojnie i zagospodarować dodatkowy zastrzyk gotówki rozsądnie.
>> Więcej o planowaniu spłaty zadłużenia przeczytasz w artykule: Czym jest metoda kuli śnieżnej. Kliknij i sprawdź >>
Sprawdź stan zadłużenia na eultimo.pl