Publiczna sprzedaż wierzytelności

Gazeta Wyborcza opublikowała pierwsze ogłoszenie ULTIMO dotyczące publicznej sprzedaży wierzytelności w październiku. Kolejne oferty pojawiły się w listopadzie.

ULTIMO wystawiło na sprzedaż tylko te wierzytelności, których nie udało się odzyskać wykorzystując tradycyjne narzędzia windykacyjne. Osoby, których wierzytelności zostały przekazane do publicznej sprzedaży, miały wiele innych możliwości rozwiązania problemu swojego zadłużenia. W zależności od sprawy były to propozycje rozłożenia zobowiązania na dogodne raty, możliwość zawarcia ugody, czy umorzenie nawet do 70% długu.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych, która weszła w życie w czerwcu tego roku umożliwia m.in. wierzycielom wtórnym (a więc firmom windykacyjnym) ujawnienie informacji zawierających m.in. dane osobowe dłużnika w celu sprzedaży wierzytelności przez ogłoszenie publiczne.

Dodatkowo Ustawa o ochronie danych osobowych dopuszcza przetwarzanie danych osobowych, gdy jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych. Takim prawnie usprawiedliwionym celem jest dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a więc – w naszym przypadku – z tytułu prowadzenia działalności windykacyjnej.